Mbështet Albanian Daily

E përditshme, për të gjithë
BallinaLajmeBotaAnija britanike ndryshon kursin për të shpëtuar gomonen me emigrantë

Anija britanike ndryshon kursin për të shpëtuar gomonen me emigrantë

Marina Ushtarake Franceze kërkoi ndërhyrjen për të shpëtuar emigrantët. Autoritetet britanike kërkojnë kthimin e emigrantëve në Francë, pasi ata kishin mbërritur në portin në Mbretërinë e Bashkuar

Një traget me kanale u detyrua të ndryshonte rrugën nga një anije luftarake franceze të dielën e Pashkëve , në mënyrë që të mund të shoqëronte dy varka me emigrantë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të zbulojë Daily Mail. Tragetit P&O Spirit of Britain iu tha të bënte devijimin në mënyrë që anija detare të mund t’i dorëzonte 90 migrantë në anijen e Forcave Kufitare Typhoon në pritje për t’i sjellë në Dover. Manovra e diskutueshme, që vonoi udhëtimin e tragetit, ndodhi në mjegull të dendur në orën 10:27.

Në mesazhin për tragetin “P&O”, oficerja femër e anijes luftarake thotë në anglisht:

  • “Unë jam aktualisht përpara jush për tre milje detare”. Gati për të filluar operacionin me dy anije të vogla emigrantësh dhe Tajfun të Forcave Kufitare. A është e mundur që ju të merrni një shtrat të gjerë në anën tuaj të portit?”

 

Oficeri i Frymës së Britanisë përgjigjet duke korrigjuar distancën e saj të vlerësuar midis anijeve duke thënë se është pesë milje detare.

Ai shton:

 

“Për fat të keq, për shkak të trafikut të transportit detar, ne nuk mund të arrijmë në port me dukshmëri të kufizuar. Pra, ne do të ndryshojmë kursin në të djathtë.’

 

Grafikët e ofruar nga Daily Mail, tregojnë tragetin që ndryshon rrugën në të djathtë përpara se të kthehet në kursin e tij dhe të hyjë në Calais.

Anija luftarake franceze vazhdon, duke përcjellë varkat e emigrantëve në kufirin e ujërave franceze dhe angleze ku anija “Typhoon” i mori në bord në drejtim të Dover pak pas orës 11 të mëngjesit të të dielës.

Një kompani private e transportit detar, e kontraktuar nga qeveria britanike, mori varkat e braktisura të migrantëve në të njëjtin vend dhe i solli në Kent më vonë në mëngjesin e ditës tjetër. Grafikët tregojnë se anija luftarake, A602, kishte qenë në operacione kërkimi dhe shpëtimi për të gjetur varkat e emigrantëve që largoheshin nga bregu pranë portit të Gravelines, në jugperëndim të qytetit Dënkerk (Dunqerque) të Francës, që prej orës 5:31 e mëngjesit të së dielës. Uebsajtet e gjurmimit të anijeve tregojnë anijen luftarake dhe Typhoon që lidhen në mes të kanalit për dorëzimin. Rojet bregdetare britanike, me bazë në Kent, u dëgjuan nga peshkatarët që pyesnin për përparimin e transferimit dhe ndryshimin e rrugës së Shpirtit të Britanisë në kanale të ndryshme radio publike të dielën në mëngjes.

 

Peshkatarët thanë se incidenti, i cili ndodhi në korsinë më të ngarkuar të anijeve në botë, ishte një “operacion i rrezikshëm që mund të kishte kushtuar jetën e emigrantëve dhe detarëve”. Një kapiten i varkës së peshkimit tha: ‘Dukshmëria ishte deri në 100 metra për shkak të mjegullës së dendur. Luftanija franceze bëri një kurs të çrregullt nëpër korsinë e transportit detar, pasi i tha tragetit të largohej nga rruga. “Qëllimi i vetëm i operacionit dukej se ishte nxjerrja e dy anijeve me emigrantë nga ujërat franceze dhe dorëzimi i britanikëve sa më shpejt që të ishte e mundur.” Një kapiten i peshkatarexhës i tha Mail nga Channel: ‘Ky operacion nuk duhet të kishte ndodhur në kushte mjegulle.’

 

Kapiteni shtoi: “Anijet me emigrantë duhet të ishin ndaluar nga Marina Franceze që të largoheshin nga Franca në një mot kaq të keq”.

 

“Ata duket që po lundrojnë në ujërat e Kalesë (Calais) dhe Dënkerkut (Dunquerque)  derisa të gjejnë një varkë emigrantësh dhe më pas ta shoqërojnë atë direkt në MB.”

Daily Mail thotë se numri i emigrantëve që arrijnë në Britani është rritur në një periudhë moti të qetë, qoftë edhe me mjegull. Gjatë javës deri të hënën, trafikantët dërguan më shumë se 1,000, duke përfshirë 180 në katër varka të dielën e Pashkëve – dy prej të cilave u shoqëruan nga luftanija franceze. Zyra e Brendshme e Emigrimit në Angli është, nën presionin për të larguar 51,000 emigrantë me varka nga 400 hotele në Mbretërinë e Bashkuar, dhe po ashtu po përpiqet të gjejë strehim për të ardhurit e pafund.

 

Sipas të njejtës referncë Daily Mail, thotë se janë propozuar 5,406 vende strehimi për, duke përfshirë një kamion në Dorset, në Lincolnshire, një strehimore të Ministrisë së Mbrojtjes në Essex dhe një ish-burg në East Sussex.

- Reklame -
Google search engine

Most Popular

Related stories