Përplasje e përgjakshme me armë në Bruksel, dy të vrarë tre të plagosur

Lufta për kontrollin e territoreve dhe trafikun e drogës, lë të vdekur dy të pafajshëm. Tre të tjerë plagosen rëndë. Agresorët hapën zjarr nga një motorr dhe u larguan me shpejtësi

0
28

“Hera e ardhshme ndoshta do jetë akoma më e egër”. Kështu e nis titullin e saj gazeta belge L’Echo, pas një pëprplasjeje me armë mes dy grupeve rivale të trafikut të drogës, në qendër Brukselit, në një bar të njohur me emrin “Astoria”, fare pranë stacionit të trenit të Jugut, apo i njohur edhe si “Gare du Midi”. Ngjarja ndodhi rreth orës 01:00, pas mesnatës së të mërkurës së 26, duke u gdhirë e enjtja e 27 qershorit.

Dy persona u vranë dhe tre të tjerë u plagosën, pas të shtënave me armë, mes dy grupeve rivale, në rrugën Aragonë (rue d’Aragonne). Pohohet nga mediat belge se nga tre të plagosurit dy prej tyre, 42 dhe 49 vjeç, janë në gjendje të rëndë. Nuk bëhen të ditur identitetet e tyre, por L’Echo thotë se bëhet fjalë për luftë për territore mes bandave. Të shtënat me armë zjarri u dëgjuan në tarracën e një restoranti në rue d’Argonne, në afërsi të stacionit të trenit Midi, në Saint-Gilles.

Mediat raportojnë se të vrarët janë një burrë dhe një grua të moshës 44 dhe 46 vjeç, burime të cilave iu referohen mediat vendase, dy të vrarët besohet se u qëlluan aksidentalisht pasi nuk ishin në shënjestër të sulmit.

“Jeta e të plagosurve, aktualisht konsiderohet ende në rrezik,” specifikoi zyra e prokurorit të Brukselit. Autorët, që mbeten të panjohur, udhëtonin me një skuter dhe sipas një burimi, ata qëlluan me breshëri mbi fasadën e bar-tavernës Astoria. Gjetjet fillestare të ekspertit balistik dolën në përfundimin se ishte përdorur një armë e rëndë si pushkë sulmi, tha prokuroria.

Sipas një burimi gjyqësor, pronari i një lokali aty pranë tregon se atë mbrëmje janë dëgjuar rreth njëzet të shtëna armësh. Gjurma e terroristëve u evakuua shpejt. Mbetet çështja në dukje e qartë për të larë hesapet në sfondin e trafikut të drogës, siç ka ndodhur me të gjitha të shtënat që kanë ndodhur në kryeqytet që nga fillimi i vitit.

“Kjo po vazhdon prej vitesh.”

Mëngjesin e kësaj të enjte, rreth orës 09:00, zjarrfikësit përfunduan paketimin e çadrës së kuqe, e cila synonte të mbronte trupat e viktimave nga shikimi i kalimtarëve, përballë rrugës 32, Aragones. Gjurmët e gjakut ende ngjyrosnin trotuarin, karriget janë të përmbysura, xhamat të thyer e të shpërndarë në trotuar. Një makine ngjitur i është shpuar xhami i përparmë.

Banorët janë të shqetësuar dhe kërkojnë nga policia që të mund të hyjë në perimetrin e sigurisë, por janë larguar. Ndërkohë, hetuesit bëjnë kontrollet përfundimtare brenda Astoria, duke u kujdesur të shkelin pellgun e gjakut.

Një banor vendas që jeton përballë unazës së vogël, në anën e Maroje (Marolles), është në panik: “Kjo nuk është hera e parë që ka bastisje të policisë këtu ne mengjes duhet te bejme sllallom mes te pastreheve qe flene ne toke, ne rruge E leme kete mjerim pa bere asgje.

 

Zyra e prokurorit publik të Brukselit preferoi të mos komentojë, duke treguar se “motivi i ngjarjeve aktualisht është duke u hetuar”, ndërsa nuk ka ende asnjë person të dyshuar për ngjarjen.

Lidhja mes varfërisë së rrugës dhe të shtënave një ditë më parë nuk është vërtetuar. Kjo mes operacionit të gjerë policor të kryer në fillim të javës edhe në distriktin Peterbos, por koha vë në dyshim Jean Spinette, kryebashkiakun (PS) i Saint-Gilles, i cili shkoi në vendngjarje mëngjesin e kësaj të enjte. “Këto janë për momentin vetëm spekulime, por ndërhyrjet intensive të zonës së policisë së Midit me siguri po e tronditin pak komunitetin”, tha ai, duke specifikuar gjithashtu se bar-taverna Astoria, “është objekt i disa mbylljeve administrative. “, dhe nuk ka gjasa të rihapet së shpejti.

 

Rruga e Argonës, në Shën- Zhil (Saint- Gilles) , është një nga pesëmbëdhjetë “pikat e nxehta” në të cilat policia dhe autoritetet përqendrojnë përpjekjet e tyre. Disa dhjetëra të shtëna kanë gjakosur bashkitë e Brukselit, veçanërisht Saint-Gilles, Forest dhe Anderlecht, që nga fillimi i vitit, në një sfond të lulëzimit të trafikut të drogës në kryeqytet. Burime të shumta gjyqësore dhe politike flasin për luftë për territore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu