Mbështet Albanian Daily

E përditshme, për të gjithë
BallinaLajmeBotaUshtria ukrainase vret gjeneralin e rradhës së ushtrisë ruse

Ushtria ukrainase vret gjeneralin e rradhës së ushtrisë ruse

Vitali Gjerasimov, komandanti i armatës së 41-të ruse u vra në Kharkiv gjatë luftimeve të forcave pushtuese ruse me ukrainasit. Lajmi është konfirmuar nga autoritetet ukrainase dhe ushtria vedase, ndërsa autoritetet ruse nuk kanë komentuar vrasjen e tij.

Gjerasimov me gradën Gjernaral Major, u vra në vijim të luftës në Ukrainë, ku deri më tani kanë mbetur të vrarë një numër mbi dhjetë ushtarakë të nivelit të lartë, katër prej të cilëve me gradën madhore Gjeneal. Më parë ishte vrarë edhe zv/komandanti i kësaj armate, Gjeneral Major Andrei Sukovetski.

I pari u vra komandanti I njësisë special çeçene dhe pas tij ai drejtuesi i grupit “Sparta”, në zonën e Donbasit.  Deri më tani ushtria ukrainase po reziton dhe duket se po kthehet në “varrin masiv” të ushtarëve rusë. Në ditën e 13 të luftës në Ukrainë ushtria vendase thotë se ka vrarë mbi 12 mijë ushtarë rusë e ka shkatërruar dhjetra mjete logjistike e teknike.

- Reklame -
Google search engine

Most Popular

Related stories