Mbështet Albanian Daily

E përditshme, për të gjithë
BallinaLajmeBotaNisin sanksionet ndaj Rusisë, Gjermania anullon gazjsllesin

Nisin sanksionet ndaj Rusisë, Gjermania anullon gazjsllesin

Kancelari Gjerman Olaf Shoëlz njoftoi pezullimin e punës për gazjellësin rus Nordstream 2, një ditë pasi presidenti rus Vladimit Putin, urdhëroi futjen e trupave në ukrainë, në territoret e republikave të vetëshpallura të Donbasit dhe Luhanskut. Kancelariaustriak e bëri njoftimin e tij në një dalje direkte të martë, ndërsa vendet e Bashkimit Europian, po ashtu pritet të njoftojnë sanksione të cilat I kanë quajtur të pashembullta të marra ndonjëherë më parë. Gazeta Franceze Le Monde citon Presidenten e Komisionit Europian Ursula Von der Lejen (Ursula Von der Leyen) , njoftoi se në ditët e ardhshme pritet të merren edhe hapat e tjerë për të tejkaluar një krizë energjitike si pasojë e ndërprerjes së mundshme të gazit pas pezullimit të projektit të gzsjellësit Nordstream . Në mëngjes edhe kryeministri birtanik Boris Xhonson (Boris Johnson) , njoftoi marrjen e masave dhe sanksioneve që pritet të publikoheshin gjatë ditës. Bashkimi Europian po shikon mundësinë e diversifimit të burimeve energjitike nëpëermjet vendeve të Lindjes së Mesme, Azebaxhanit, Katarit etj.  

- Reklame -
Google search engine

Most Popular

Related stories