Moska i trembet një lufte bërthamore, zëdhënësi i Kremlinit Peshkov, përpiqet të shmangë retorikën e përplasjes

Moska do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë vetëm në rast të një "kërcënimi ekzistencial" kundër Rusisë, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov për CNN International të martën më 22 mars.

0
172

“Ne kemi një doktrinë të sigurisë së vendit, është publike, mund të lexoni të gjitha arsyet e përdorimit të armëve bërthamore në të shprehet kur ka një kërcënim ekzistencial për vendin tonë,” tha ai Peshkov. Gazetarja e CNN International, Kristianë Amanpur  (Christiane Amanpour), i kërkoi zëdhënësit së Kremlinit të thoshte nëse ishte “i sigurt” apo “i bindur” se presidenti rus Vladimir Putin, me të cilin është shumë i afërt, nuk do të përdorte armë bërthamore në Ukrainë.

“Ne e monitorojmë situatën çdo ditë”

Disa ditë pas fillimit të luftës së nisur më 24 shkurt, dhe ndërsa ushtria ruse hasi në rezistencë të papritur nga forcat ukrainase të sigurisë, presidenti rus kishte vënë në gatishmëri të gjithë komponentët e forcës parandaluese bërthamore, duke shkaktuar një kor protestash ndërkombëtare. Frika lidhet veçanërisht me përdorimin e mundshëm nga Moska të armëve bërthamore në shkallë të vogël.

“Ne po e monitorojmë këtë çdo ditë dhe sa më mirë që mundemi. Nuk kemi parë asgjë që të na shtyjë të arrijmë në përfundimin se duhet të ndryshojmë qëndrimin tonë të parandalimit strategjik”, tha të martën zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby. Sipas Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, ushtria ukrainase, e cila ruan kontrollin e qendrave kryesore urbane, ka qenë madje në një pozicion ditët e fundit për të kryer disa kundërofensiva që i kanë mundësuar asaj, veçanërisht në jug, të rifitojë terren mbi trupat ruse. Operacionet “po vazhdojnë në mënyrë rigoroze në përputhje me atë që ishte planifikuar”, tha Dmitri Peskov për CNN International përkundrazi.

Sipas zëdhënësit, ushtria ruse vazhdon të kërkojë “eliminimin e potencialit ushtarak të Ukrainës”, një nga “objektivat kryesore të operacionit”. Për ta bërë këtë, forcat ruse “vënë në shënjestër vetëm objektivat dhe objektet ushtarake në territorin e Ukrainës, jo civile (objektiva)”, tha ai, pavarësisht nga akuzat e dokumentuara gjerësisht nga OJQ-të dhe të transmetuara nga disa qeveri, veçanërisht britanike dhe amerikane, për sulme ndaj civilëve. . Një “pushtim” i Ukrainës gjithashtu nuk është ndër objektivat e Kremlinit, vazhdoi ai. Ekspertët ushtarakë besojnë se ushtria ruse po vuan nga probleme logjistike dhe komunikuese.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu